Sağlık

Balığın Faydaları !

Balığın göze faydaları nelerdir? Gözlerimiz en önemli organlarımızın başında geliyor. Bazen çevresel faktörler bazense genetik faktörlerden dolayı göz sağlığımız bozulabiliyor. Uzmanlar birçok besinin göz sağlığımızı korumada ya da hastalıkları ötelemede etkili olduğunu savunuyor. Bu besinlerden bir tanesi de OMEGA-3 zenginliği ile bilinen balıklar.

Düzenli aralıklarla balık tüketimi gözümüzde sağlıklı ışıltılar katıyor. Vücudumuza aldığımız doğru oranda Omega-3 sayesinde göz sağlığımıza pek çok katkı sağlamaktayız. Balıklarda bulunan omega-3’ün, içinde barındırdığı dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaenoik asit; göz kuruluğu, tavukkarası ve yaşa bağlı sarı noktagibi rahatsızlıkların oluşmasını önlüyor. Omega-3 oranı yüksek olan somon ve tuna balıkları gözlerde parlak bir ışıltı sağlıyor. Aynı zamanda C vitamini bakımından da zengin olan balıklar katarakt oluşmasına karşı etkili oluyor. Düzenli aralıklarla balık tüketimi göz sağlığımızı korumamıza katkı sağlıyor. Balığın faydaları gördüğümüz gibi oldukça fazla.

Optisyenler olarak her organımız gibi göz sağlığınıza dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Gözünüze gözünüz gibi bakın. Sağlıklı beslenmek sadece gözümüze değil tüm bedenimize fayda sağlanaktadır. Genel sağlık durumumuz gözümüzü de olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı genel sağlığımızı korumak her organımızla zincirleme etkilidir. Aynı zamanda gözünüzde herhangi bir şikayetiniz olmadığı takdirde bile yılda en az bir kere göz hekimine muayene olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Göz sağlığınız ile ilgili bir problemin erken tespiti durumunda tedavi ve sonrası için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Tekrar hatırlatalım. Gözünüze gözünüz gibi bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu