DuyurularGündemTüm Kategoriler

Genç Optisyenler Hazır!

Genç optisyenler geçtiğimiz gün mesleğimizin temsilcisi olan Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği’ne mail gönderip sonrasında ise sosyal medya hesapları üzerinden “Optisyenlerin Kamuda İstihdamı ve Yeni İstihdam Politikaları” üzerinde kapsamlı ve sonuç odaklı çalışmalar yapılması hakkında taleplerde bulunmuşlardı. Sosyal medya platformu instagram üzerinden optisyenlerin talep ve istekleri kabul edildi. Yüzlerce mail, mesaj ve yorum alan Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği sosyal medya hesaplarından bugün bir açıklama yaptı. Açıklamada “Mesleğe yeni adım atmış olan, eğitimine devam eden geleceğin optisyenlerinin kamuda istihdamı konusu da dahil olmak üzere, mesleklerini yapabilmeleri adına neler yapılabilir, yapılması gerekenler gibi hususlar, hepimizin sorunu ve görevidir.” ifadelerine yer verildi.

Optisyen Atama Platformu olarak genç optisyenlerin talep ve isteklerini kabul eden birliğimize teşekkür ederiz.

BİZ HAZIRIZ

Optisyen Atama Platformu olarak zaman zaman meslek büyüklerimizin geçmiş tartışmalardan günümüze yansıyan birtakım gruplaşmaların halen devam ettiğini üzüntüyle görmekteyiz. Biz Optisyen Atama Platformu ve genç optisyenler olarak tüm meslek büyüklerimizi çok değerli görmekte ve önem vermekteyiz. Hiç bir grup ya da oluşum içinde bulunmayan, tek amacı hep birlikte optisyenlere yeni istihdam alanları oluşturmak ve bunun için sonuç odaklı çalışmalar yapmak amacıyla bir araya gelmiş optisyenler olarak tüm samimiyetimizle ifade etmek isteriz ki, bu işi hiç bir bahane üretmeden el birliğiyle ve geciktirmeden nihayete erdirelim. Pandemi bitsin, yaz gelsin, seçim geçsin demeyelim. Meclis açık bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Miiletvekilleri ziyaretçi kabul ediyorlar, TBMM Sağlık Komisyonu ve tüm komisyonlar çalışmalarına devam ediyorlar. Diğer sağlık branşları(odyometri, diyaliz teknikerleri, tıbbi sekreterler, vb.) sürekli meclis çalışmaları yapıyor ve sonuç alıyorlar.

BİRLİK VE ODALARIMIZA ÇAĞRI

Optisyenlerin kamuda istihdamı konusunu yıllardır yılan hikayesine dönmüş olsa da kökünde çok basit istikrarlı girişimlerle sonuçlandırılabilecek bir mesele olarak görmekteyiz. Optisyenlerin üniversitede aldıkları donanımlı eğitimi ele aldığımızda özellikle hastanelerin göz polikliniklerinde çalışabilecek kapasitedeki optisyenlerin yerine, bu alanlarda sertifikalı hemşire, ebe, sekreter, sağlık memuru gibi farklı branşların çalıştırılması ve buna resmi girişimlerle müdahale edilememesi bugün istihdam konusunun en büyük sorunudur. Üniversite hastanelerinin optisyen alımı yapmaya başlaması emsal teşkil etmesi konusunda önem arz ederken resmi girişimlerdeki talepleri kolaylaştıracaktır. Aslında tek eksiğimiz bu konuya kafa yormak ve tek gündem istihdam çatısında buluşmaktır.

Optisyenlerin kamuda istihdamı konusunda birlik veya odalarımız fark etmeksizin mesleğimizin resmi temsilcisi olarak öncülük edip kapsamlı bir çalışma başlatmaları halinde; geçmiş deneyimlerimize dayanarak bilgi, belge, araştırma, geliştirme yöntem ve istihdam stratejileri konularında elimizden gelenden fazlasını yapacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.


Optisyenlere kamuda istihdam konulu detaylı röportaj için buraya tıklayın.
Göz polikliniklerinde optisyen neden olmalı konulu detaylı haberimiz için buraya tıklayın.
Optisyenlik bölümü kontenjanlarının sadece bizde olan ve yıllara dağılmış istatistiklerinin yer aldığı haberimiz için buraya tıklayın.
Türkiye’de optisyenlik bölümü bulunan üniversitelerin yer aldığı haberimiz için buraya tıklayın.
Üniversite hastanelerine sağlık teknikeri olarak atanan optisyenlerin atama puanlarını öğrenmek için buraya tıklayın.
Optisyen mi Gözlükçü mü tartışmasına farklı bir açıdan bakan haberimizi okumak için buraya tıklayın.
2021 yılında açılması planlanan optisyenlik bölümleri için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu