Sağlık

Genel Göz Muayenesi – Hangi İşlemler Var?

Genel göz muayenesi hangi işlemleri kapsıyor? Gözlerimizi düzenli olarak muayene ettirmek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemiz için son derece önemlidir. Gözlük kullanan veya kullanmayan herkesin şikayeti olmasa bile yılda bir kez göz muayenesi yaptırması gereklidir.
Kapsamlı bir göz muayenesi sayesinde göz hastalıklarının yanı sıra hayati önemi olan şeker hastalığı, beyin tümörleri, AIDS gibi pek çok hastalık da erken tespit edilebilmektedir.

Genel Göz Muayenesi – Yapılan İşlemler :
-Göz tansiyonu ölçümü
-Görme keskinliği ve gözlük muayenesi
-Göz kapaklarının muayenesi
-Göz kaslarının muayenesi
-Göz dibi muayenesi

Göz Muayenesinin Aşamaları

Kapsamlı bir göz muayenesi en az 30 dakika sürer. Muayene sırasında damla damlatılarak mutlaka göz dibine bakılmalıdır.

Görme Keskinliği Testi

İnce detayları görebilme yeteneğimiz, giderek küçülen rakamlardan oluşan testlerle ölçülür.

Gözlük Muayenesi

Gözümüzde oluşan kırma kusuru nedeniyle net görememe durumu gözlük ihtiyacını doğurur.

Göz Kapaklarının Muayenesi

Göz kapakları, gözyaşı bezleri, gözyaşı boşaltım sistemi ve göz etrafındaki alanların durumu incelenir.

Göz Kaslarının Muayenesi

Genel göz muayenesi yapılırken göz kasları da muayene edilir. Gözün iç kasları, göz bebeğinin hareketini kontrol eder. Gözün dış kasları da gözlerin paralel durmasını sağlar. Şaşılık ve çift görme muayenelerinde göz kaslarının durumu belirlenir.

Göz Tansiyonu Ölçümü

Göz tansiyonu hastalığının diğer adı glokomdur. Otomatik ya da manuel yöntemler yardımı ile göz içi basıncı saptanır. Bu ölçümler, glokom hastalığının erken teşhisi için büyük önem taşımaktadır.

Biomikroskobik Muayene

Özel cihazlar yardımı ile kornea, iris, lens ve retina tabakasının detayları incelenir.

Göz Dibi Muayenesi

Damla damlatılıp göz bebeği büyütülerek yapılan bu muayene ile retina dekolmanıglokomhipertansiyonbeyin tümörü ve vücuttaki çeşitli hastalıklara ait belirtiler saptanabilir.

İşte genel göz muayenesi bu aşamalardan oluşmaktadır. Optisyen Atama Platformu olarak en önemli organlarımızın başında gelen gözümüze önem vermek gerektiğini vurgulamak isteriz. Gözü gibi bakmak deyimini hatırlatarak göz sağlığının oldukça önemli olduğunu, yaşam kalitemizi artırdığını ifade etmek isteriz. Gözünüzde oluşabilecek bir rahatsızlığın erken tespit ve teşhisi de oldukça önemlidir. Ayrıca gözünüz ile alakalı bir şikayetiniz olmasa bile yılda en az bir kere göz hekimlerine muayene olmak oldukça faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu