Sağlık

Havuç Göze Faydalı mı?

Havuç Göze faydalı mı? Gözün Sinir Tabakasına Destek Sağlıyor

Havucun gözlerimiz içi faydalı olduğuna inanılmaktadır. Özellikle gece görüş mesafesi ve netliği konusunda katkı sağladığı söylenmektedir. Peki bu doğru mudur?

Evet, havuç göze faydalı ve gerçekten göz sağlığımızı destekleyici bir besindir. Havucun içinde bulunan birçok vitaminden biri olan A vitamini, gözün retina(sinir) tabakasında bulunan ışık algılayıcı hücreler (rod ve kon) için gereklidir. Vücudumuzda yeterli oranda A vitamini bulunmadığı takdirde ışık algılayıcı hücreler gerekli fonksiyonları sağlayamaz ve görüş bozukluğu gerçekleşmektedir. Aşırı düzeyde A vitamini eksikliği ise körlüğe sebep olabilir. A vitamini bakımından zengin olduğu bilinen havuç ise görme sağlığımızı korumada önemli bir rol üstlenmektedir. Ancak A vitamini, görmenizi etkileyen tek etken değildir. Eğer göz sağlığınız ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız öncelikle göz doktoruna muayene olmalı ve tedavi seçeneği uygulanmalıdır.

Optisyenler olarak her organımız gibi göz sağlığınıza dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Gözünüze gözünüz gibi bakın. Sağlıklı beslenmek sadece gözümüze değil tüm bedenimize fayda sağlanaktadır. Genel sağlık durumumuz gözümüzü de olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı genel sağlığımızı korumak her organımızla zincirleme etkilidir. Aynı zamanda gözünüzde herhangi bir şikayetiniz olmadığı takdirde bile yılda en az bir kere göz hekimine muayene olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Göz sağlığınız ile ilgili bir problemin erken tespiti durumunda tedavi ve sonrası için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Tekrar hatırlatalım. Gözünüze gözünüz gibi bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu