DuyurularEtkinliklerGündem

Kamuda İstihdam Talebimiz – Cimer’den İletelim!

Kamuda istihdam talebimiz Cimere üzerinden toplu şekilde gönderdiğimiz başvurularla gerçekleşecektir. Hepimizin bildiği üzere optisyenlik bölümünün her geçen sene katlanarak artan kontenjan sayısı, mezun sayısı ve bunlarla doğru orantılı şekilde oluşan işsiz optisyen sayısı geleceğimiz için endişeye sebebiyet veriyor. Optisyenlik programlarından mezun olan optisyenler çeşitli sebeplerden dolayı mesleğini yapamıyor. Optik sektörde eleman ihtiyacı ile optisyenlik programları mezun sayısı arasında oluşan uçurum, optisyenleri işsizliğe mahkum kılıyor. Diğer yandan optisyenlik programı öğrencileri üniversitelerde aldıkları yoğun ve donanımlı eğitimlerle mezun oluyor. Bazı üniversitelerimizde öğrenciler staj hakkını hastanelerde, göz polikliniklerinde tamamlıyor. Göz doktorları tarafından da birçok ders içeriğini alarak mezun olan optisyenler artık hastanelerde ve kamunun çeşitli alanlarında istihdam edilmeyi bekliyor. Göz hastalıkları konusunda eğitimli, optik ölçüm cihazları konusunda uzman olan optisyenler, hastanelerin göz polikliniklerinde, göz doktorlarının yanında yardımcı personel olarak ve özellikle göz ölçüm/göz tetkik odalarında çalışabilecek kapasitedeyken bu alanlarda alakasız ve farklı meslek branşları çalıştırılıyor.

Optisyenlerin kamuda istihdam edilmesi talebimizi CİMER üzerinden Sağlık Bakanlığı’na iletilmek ve cevaplanmak üzere toplu şekilde belirterek cevap almayı ve kendimizi hatırlatmayı, gündemde kalmayı amaçlamaktayız. Etkinlik ile ilgili detaylar ise şöyle:

Etkinlik Adı: Kamuda İstihdam Talebimiz – CİMER BAŞVURUSU
Etkinlik Zamanı: 15 Kasım 2020 Pazar saat: 20.00/23.59
Etkinlik Kuralları: Mesleğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz ithamdan kaçınmak, sitemkar değil olumlu ve beklentilerimizi ifade etmek, özellikle hastanelerde göz polikliniklerinde çalışabileceğimizi vurgulamak, bunun için gerekli eğitimleri alarak donanımlı olduğumuzun altını çizmek, göz polikliniklerinde farklı ve göz sağlığı bakımından alakasız sağlık çalışanlarının olduğunu uygun şekilde ifade etmek, sağlık il müdürlüklerinde optik mağazaları denetleme görevinde optisyen olmasını vurgulamak, SGK il müdürlüklerinde reçete kontrol işlemlerini yapmak amacıyla optisyen olmasını vurgulamak.


Pazar akşamı saat 20:00 de sosyal medya hesaplarımızda yapılan duyuruyla birlikte kamuda istihdam talebimiz için eş zamanlı olarak CİMER etkinliğimizde buluşmak dileğiyle… Cimer başvurusunu yapmak içib tıklayın.


Kamuda İstihdam Talebimiz için Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır?Kamuda İstihdam Talebimiz için cimer üzerinden izlenecek yol şu şekildedir.

İstek, ihbar ve şikayet gibi başvuruların gerçekleştirilebildiği CİMER başvuru sonrasında talebi ilgili kurumlara iletiyor. Böylelikle hangi alana başvuru yapması gerektiğini bilmeyen kişilerin başvuruları doğru kurumlara iletilmiş oluyor. Peki, CİMER başvurusu nasıl yapılır, başvuruda bulunacak kişilerden hangi bilgiler isteniyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler direkt olarak e-devlet üzerinden giriş yapabilir ya da “cimer.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numarası, ad, soyad, annesinin evlenmeden önceki soyadı, kimlik seri no ve cep telefonu bilgilerini girerek başvuru sayfasına gelebilirler.

Başvuru sayfasına gelinmesinin ardından başvuruda bulunacak kişinin istek, öneri, şikayet, ihbar ve bilgi edinme haklarından hangisini talep ettikleri soruluyor. Buradaki kutucuk işaretlenerek gerekli diğer bilgiler girildikten sonra başvuru konusunun yer alacağı sayfaya geçiliyor.

Son olarak başvurunun içeriği ile ilgili metin alınıyor ve kişini talep ya da şikayetine konu olan bilgiler isteniyor. Burada yapılan değerlendirme sonrası talepler ilgili kamu kurumlarına iletiliyor.

Başvuruda bulunan vatandan yine CİMER ya da e-devlet üzerinden başvuru numarasını girerek yapmış olduğu başvurunun hangi aşamada olduğunu takip edebiliyor. Başvurular kurumun yoğunluğuna göre birkaç gün içerisinde yanıtlanıyor. Genellikle en fazla 14 iş günü içerisinde bir işlem gerçekleştirilmiş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Sayın yetkili;
  Sağlık sisteminin önemli bir parçası olan optisyenler olarak, 1994 yılından itibaren üniversitelerin Optisyenlik bölümünden mezun olmaya devam etmekteyiz. Ancak günümüzde 77 bölümde yer alan Optisyenlik bölümü mezunları kamuda kadro bulamamaktadır. Optisyenlik, sadece gözlükçülük mesleğiyle sınırlı tutulmamalıdır. Gözlükçü olarak düşünülmemelidir. Optisyenler üniversitelerde Göz Fizyolojisi, Göz Hastalıkları, Görme Optiği, Optik Ölçüm Araçları, Göz Anatomisi, Genel Anatomi, Refraksiyon Kusurları, Kontakt Lens, İlk ve Acil Yardım gibi dersleri bizzat göz hekimlerinden almışlardır. Birçok üniversitemizde hastanelerin göz polikliniklerinde staj imkanı sağlanmış hatta birçok öğrenci göz ameliyatlarında dahi bulunmuşlardır. Böylesine donanımlı eğitimi kapsayan süreçten geçen ve mezun olan optisyenlerin istihdam alanlarının sadece gözlükçülük mesleği ile sınırlı olması, hastanelerde göz polikliniklerinde yer bulamaması hepimizi üzmektedir. Göz doktorlarının yanında asistan olarak, göz polikliniklerinde sağlık personeli olarak, göz ölçümü ve tetkik odalarında sağlık teknikeri olarak unvanını kullanmak optisyenlerin hakkıdır. Artık optisyenler olarak hastanelerin göz ile alakalı tüm birimlerinde görev almak ve kadro bulmak istiyoruz.
  Optisyenler, göz sağlığı ve hastalıkları konusunda eğitimini tamamlamış, optik ölçüm tetkik cihazları konusunda ise alanında uzman sağlık teknikerleridir. 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte optisyenler, “Sağlık Teknikeri” unvanına sahip olmuşlardır. Ancak günümüzde ataması yapılmayan ve kadro bulamayan tek sağlık meslek mensupları optisyenlerdir. Oysa optisyenler, aldıkları eğitim neticesinde göz polikliniği bulunan tüm devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde görev alabilecek donanım ve kapasitededir. Göz doktorlarına yardımcı personel olarak, ayrıca ön muayene işlemi olan refraksiyon ölçüm göz tetkik odalarında görev almalıdır. Hastanelerin bu alanlarında farklı sağlık personelleri sertifika programları ile görevlendirilmektedir. Oysa bu alanlar, diplomalı optisyenlerin uzmanlık alanıdır.

  Hastanelerin göz polikliniklerinde farklı sağlık çalışanları yer almaktadır. Göz doktorunun yanında hemşire, asistan, sekreter gibi farklı pozisyonda çalışanlar görev yapmaktadır. Ayrıca hekim muayenesi öncesi göz tetkik ve ölçümü yapılan odalarda çoğunlukla hemşire, sağlık memuru, sekreter gibi sağlık çalışanları görev yapıyor. Oysa bu branşların üniversitede aldıkları eğitimde göz sağlığı, göz hastalıkları ya da göz ile alakalı tek bir ders içerikleri yoktur. Oysa biz optisyenlerin aldıkları derslerin tamamına yakını göz sağlığı, göz hastalıkları, göz anatomisi, optik ölçüm cihazları ve birçok göz ile alakalı dersler ve içerikler yer almaktadır.
  Optisyenlerin devlet hastanelerinde, üniversite ve özel hastanelerde, göz polikliniği bulunan tüm merkezlerde bulunması toplum sağlığı için son derece önemlidir. Ayrıca poliklinik işleyişi daha sağlıklı ve hızlı olurken bilgi birikimi iş gücüne kazandırılacaktır.

  Optisyenlerin hastanelerde göz ile alakalı tüm birimlerde istihdam edilmesini, optisyenlere daha önce planlanan ancak gerçekleşmeyen kadrolarının verilmesini, topluma daha sağlıklı hizmet sunulurken donanımlı şekilde eğitimlerini tamamlamış optisyenlerin iş gücüne kazandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu