EğitimSağlık

Optisyen Kimdir? Optisyenler Ne İş Yapar?

Optisyen kimdir sorusuna, üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Optisyenlik programlarında iki yıllık ön lisans eğitimini tamamlamış ve sağlık teknikeri unvanıyla mezun olmuş sağlık personelidir diyebiliriz. Optisyenler, göz doktorları tarafından muayene edilip refraksiyon kusuru tespit edilmiş hastaların reçetelerini incelemek, hastanın yüz şekline göre uyumlu çerçeve modelini değerlendirmek ve uygun şartlara göre kullanılması gereken optik camların seçimini sağlamak, seçilen çerçeve ve camın montajını sağlamakla görevli sağlık personelleridir. Ayrıca optisyenler kontakt lens konusunda uzmandırlar.

Optisyen kimdir sorusuna verdiğimiz cevap şimdilik böyle. Ancak yakın bir tarihte kamu kurum ve kuruluşlarında, hastanelerde, göz polikliniklerinde artık optisyenleri görmemiz an meselesi. Üniversite hastaneleri göz birimlerinde optisyen çalıştırmaya başlamışken devlet hastanelerinin de optisyen çalıştırması için gerekli şartların oluştuğu kanaatindeyiz. Bu sebeple yakın bir zamanda optisyen kimdir sorusunun cevabına ek olarak, optisyen sağlık kurumlarında göz polikliniklerinde çalışan göz teknikeridir diyebiliriz. Optisyenlerin 2016 yılında yayımlanan Sağlık Bakanlığı yönergesinde yer alan bilgilere göre Sağlık Teknikeri unvanını aldığı bilinmektedir. 1992 yılından itibaren üniversitelerde optisyenlik programlarında eğitim öğretim süreci başlayan optisyenler, o yıllarda optik sektörüne yönelik ders içerikleri görürken, günümüzde optisyenlerin aldıkları eğitim ve derslerle göz hastalıkları, gözün yapısı, optik ölçün cihazları, optik değerler ve bunlar gibi birçok konuda hastanelerde göz doktorlarına refakat etmeye, yardımcı sağlık personeli olmaya ve göz ile alakalı bir çok birimde çalışabilecek donanım ve kapasiteye sahip olmaktadır. Genel hatlarıyla optisyen kimdir sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Şimdi de optisyenler hastanede ne iş yaparlar sorusuna cevap bulalım.

Optisyenler Hastanede Ne İş Yapar

Optisyenler hastanede ne iş yapar soruları artmaya devam ediyor. Optisyenlerin hastanelerde yapabilecekleri iş ve işlemler oldukça fazladır. Göz doktorlarının yanında yardımcı sağlıkçı olarak muayenehanede bulunabilirler. Doktor muayenesi sonrası verilen reçetelerin sisteme giriş ve kontrollerini sağlayabilirler. Ana muayene öncesi ön muayene aşamasında göz tetkik değerlerini sağlayan cihazları kullanabilir ve refraktif değerlerin ölçümlerini gerçekleştirebilirler. Göz ultrasonu-filmi gibi diğer optik ölçüm cihazlarını kullanabilirler. Göz tansiyonu ölçüm cihazını kullanabilirler. Türkiye’de göz hekimlerinin dışında gözle alakalı eğitim gören tek meslek optisyenliktir. 2020 yılı itibariyle sınırlı sayıda da olsa üniversite hastaneleri göz birimlerinde optisyen alımı gerçekleştirmiştir. Göz tetkik, ön muayene, göz ölçüm gibi alanlarda görev yapan optisyenler, sağlık teknikeri, yardımcı sağlık personeli kadrolarında yer alıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu