EğitimGündem

Optisyen mi Olmalı Hemşire mi?Göz polikliniğinde optisyen mi olmalı hemşire mi?
Türkiye’de sağlık sektörü her geçen gün hızla büyürken sağlık personeli ihtiyacı da artmaktadır. Sağlık sektörü büyürken ve sağlık personeline ihtiyaç oluşmuşken sağlık teknikeri unvanıyla mezun olan ve göz hastalıkları konusunda eğitimli, optik ölçüm cihazları konusunda uzman olan optisyenler hastanelerde yer bulamamaktadır. Türkiye’de hemen hemen tüm hastanelerde göz polikliniği bulunurken birçok şehirde büyük veya küçük ölçekli hem devlet hem de özel statüde göz hastaneleri bulunmaktadır.

Hastanelerin göz polikliniklerinde kimler çalışıyor?

Hastanelerin göz polikliniklerinde farklı sağlık çalışanları yer almaktadır. Küçük ve hasta trafiği az olan polikliniklerde göz doktoru tek çalışabiliyorken, orta ölçekli polikliniklerde göz doktorunun yanında hemşire, asistan, sekreter gibi farklı pozisyonda çalışan bulunabiliyor. Ayrıca hekim muayenesi öncesi göz tetkik ve ölçümü yapılan odalarda çoğunlukla hemşire, sağlık memuru, sekreter gibi sağlık çalışanları görev yapıyor.

Optisyenler ile Hemşireler Hangi Eğitimi Almış?


Optisyen Atama Platformu olarak üniversitelerin hemşirelik bölümleri ile Optisyenlik bölümlerinde bulunan dersleri ve içeriklerini karşılaştırdık. Göz polikliniklerinde optisyen mi hemşire mi olmalı sorusuna cevap aradık. Optisyenler göz hastalıkları konusunda iki sene boyunca eğitimlerini görmüş ve optik ölçüm cihazları konusunda laboratuvar ve staj imkanlarıyla donanımlı hale gelirken hemşirelik bölümünde ise göz hastalıkları, göz sağlığı, optik ölçüm cihazları veya muadili bir eğitim aldıklarını bulamadık. İki bölümde öğrencilere verilen dersler şu şekilde:

Aşağıdaki liste üniversitelerin resmi sitelerinde yer alan ders programlarından alınarak hazırlanmıştır. Kalın yazılı dersler göz sağlığı ile alakalıdır.

OPTİSYENLİK BÖLÜMÜHEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
GÖZ ANATOMİSİAnatomi
GÖZ HASTALIKLARIFizyoloji
GÖZ FİZYOLOJİSİHemşireliğe Giriş ve Hemşirelik İlkeleri
OPTİK ALETLER VE MALZEME KULLANIMIHemşirelik Tarihi ve Felsefesi
TIBBİ TERMİNOLOJİDiyaliz Hemşireliği
GÖZ MUAYENESİGeriatri Hemşireliği
OPTİK ALETLER 1 – 2Yoğun Bakım Hemşireliği
OFTALMİK CİHAZLARYenidoğan Hemşireliği
REFRAKSİYON KUSURLARIOnkoloji Hemşireliği
GÖRME OPTİĞİ 1 – 2Hemşirelik Esasları
KONTAKT LENSHalk Sağlığı Hemşireliği
GENEL ANATOMİDiyabet Hemşireliği
OPTİK KURAMLARIAcil Hemşireliği
GEOMETRİK OPTİK 1 – 2Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİCerrahi Hastalıkları Hemşireliği
İLK YARDIM – ACİL YARDIMKadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği  
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİİç Hastalıkları Hemşireliği
HALK SAĞLIĞIAdli Hemşirelik
İLETİŞİM BECERİLERİBilgi Teknolojileri Kullanımı
HALKLA İLİŞKİLERKlinik Biyokimya
MESLEK ETİĞİAfet Kültürü
DAVRANIŞ BİLİMLERİCinsel Sağlık
ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMAMesleki Sorumluluk ve Etik
OPTİSYENLİĞE GİRİŞPatoloji
OPTİSYENLİK 1 – 2 – 3Biyoistatistik
OPTİSYENLİK UYGULMALARI 1 – 2Beslenme
SAĞLIK HUKUKUÇevre Koruma
KRİZ VE STRES YÖNETİMİİş Sağlığı ve Güvenliği
ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİFarmakoloji
İSTATİSTİKKişilerarası İlişkiler ve Terapötik İletişim
MALZEME BİLGİSİMikrobiyoloji
YAZIŞMA TEKNİKLERİAraştırma Yöntemleri
SAĞLIK EKONOMİSİÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
GENEL MUHASEBEEnfeksiyon Hastalıkları Hemşireliği  
TEMEL FİZİKTürk Dili-I
TEMEL KİMYAProje ve Risk Yönetimi
TEMEL MATEMATİKİngilizce-I
ATATÜRK İLK. VE İNK. TARİHİ 1 – 2Psikoloji
BİLGİ TEKNOLOJİLERİSosyoloji
TÜRK DİLİ 1 – 2Sağlık Bakım Teknolojisi Kullanımı
YABANCI DİL 1 – 2Topluma Hizmet Uygulaması
İŞLETME YÖNETİMİHemşirelik Hizmetlerinde Yönetim
 Temel Matematik
 Epidemiyoloji
 Hastalıklarda Diyet
 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I
 İşaret Dili
 Sağlık Bilişimi
 Sağlık Turizmi
Optisyenlik Bölümü Dersleri – Hemşireliik Bölümü Dersleri

Sizce Optisyen mi Hemşire mi?


Hastanelerin göz polikliniklerinde istihdam sağlanan hemşirelerin üniversite eğitimlerinde aldıkları dersler ile hastanelerin göz polikliniklerinde ve hiçbir kamu kurumunda kadro açılmayan ve istihdamı sağlanmayan optisyenlerin üniversite eğitimlerinde aldıkları derslerin tablosu bu şekildedir. Göz polikliniklerinde sizce Optisyen mi hemşire mi olmalı?

Zaman zaman arkadaşlarımız, akrabalarımız ya da komşularımız göz muayenesi olduktan sonra göz ölçüm değerlerinin yazdığı ön muayenede yapılan göz ölçüm kağıdını optisyenlere gönderiyor. Kağıt üzerinde yazan değerlerin ne anlama geldiğini sorabiliyor. Aşağıdaki görüntülerde göz ölçüm bölümünde göz değerlerinin yer aldığı örnek tetkik kağıtları yer alıyor.

Örnek Göz Ölçüm Tetkik Sonucu

Üniversiteden yeni mezun olmuş herhangi bir hemşire bu tetkiklerin üzerinde yazan değerlerin ne anlama geldiğini bilemezken üniversitenin birinci sınıfını tamamlamış herhangi bir Optisyenlik öğrencisi dahi tetkik kağıdının üzerinde yazan sferik, silindirik, aks değerlerini ve hastanın miyop ya da hipermetrop olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyor. Ancak kamuda, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde(2020 itibariyle sınırlı sayıda üniversite hastanesi alım yaptı) ve özel hastanelerde göz poliklinikleri ve göz birimlerinde optisyen çalıştırılması yerine hemşire, sağlık memuru, sekreter, asistan gibi farklı ve bu alanda eğitimsiz, göz ile alakasız olan meslek mensupları çalıştırılıyor.

Ülkemizde bulunan optisyenlik programlarından bazıları staj imkanlarını hastanelerde sağlamış ve öğrenciler göz polikliniklerinde stajlarını tamamlamışlardır. Yukarıda yer alan Optisyenlik programı ders kataloğuna bakıldığında optisyenlerin aldıkları eğitimlerle hastanelerin göz ile alakalı birimlerinde çalışabilecek donanım ve kapasitede oldukları açıkça görülmektedir. 2016 yılında optisyenlere verilen sağlık teknikeri unvanı hastanelerde kullanılmalı ve artık katlanarak artan optisyen mezunları, işsizler ordusunun değil toplum sağlığının önemli bir parçası olmalıdır. Göz polikliniklerinde optisyen mi olmalı yoksa hemşire mi sorusuna buyrun sizler cevap verin…
Göz Ölçümü ve Tetkik Odası
Göz Değerleri Ölçüm İşlemi
Göz Ölçüm Odası
Birçok göz hastanesinden sadece bir tanesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu