DuyurularEğitimSağlık

Optisyenlerin Görevleri Nelerdir?

Optisyenlerin Görevleri

  • Göz doktoru tarafından muayene edilmiş, reçeteli hastaya kullanabileceği uygun gözlük çerçevesinin seçiminde yardımcı olurlar.
  • Görmeye yardımcı optik camlar hakkında hastayı bilgilendirir ve reçete de yazan numaralarda ürün tercihini yapmasını sağlarlar.
  • Pupillametre ya da optik cihazlar yardımı ile hastanın odak noktaları ve ölçülerini tespit ederler.
  • Tercih edilen optik camları laboratuvar ortamında optik cihazları kullanarak gözlük çerçevesine montajını sağlarlar.
  • Montajı hazır olan gözlüğün hastanın yüzüne özel ayarlarını da yaptıktan sonra teslim ederler.
  • Optisyenlerin görevleri arasında Herhangi bir sebeple hastanın daha sonraki yaşantısında gözlükten kaynaklanan sıkıntılarında teknik servis sağlamak da vardır. Kişinin gözlükten kaynaklanan sıkıntıları giderilir.
  • SGK ile anlaşmalı olan optisyenler her ay fatura edeceği reçeteleri düzenler ve kuruma teslim ederler.
  • Bunun yanı sıra Lens ve Güneş gözlüğü uzman olan optisyenler kullanıcılara en uygun ürünü seçmeleri konusunda yardımcı olan sağlık personelleridir.

Sadece Bu Kadar mı?

Optisyenlerin görevleri zaman içerisinde ve özellikle yakın gelecek tarihlerde değişebilir. Hem optisyen gözlükçüler odalarımızın optisyenlik kanununun revize edilme söylemleri hem de kanunda yer alan meslek tanımının günümüz şartlarında yetersiz kalması sebebiyle optisyenlerin görevleri de güncellenecektir. Optisyenlerin yakın gelecekte özellikle hastanelerde istihdam edileceğini düşünmekteyiz. 2019 ve 2020 yıllarında üniversite hastaneleri optisyen alımı yapmışlardır. Göz polikliniklerde, ön muayene ve göz ölçüm, tetkik odalarında görev yapan optisyenler yeni bir alanda görev yapmaktadırlar. O sebeple optisyenlerin görevleri arasında göz hastalarını karşılamak, göz tansiyonu değerlerini ölçmek, göz filmi çekmek, refraksiyon kusurlarını ölçmek, eski gözlük değerlerini tespit etmek, göz hekimine yardımcı sağlık personeli olarak görev almak, göz teknikeri olarak görev almak gibi yeni görevleri de ekleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu