DuyurularEtkinliklerGündemTüm Kategoriler

Optisyenlere Kadro İçin Twitter Etkinliği

Optisyenlere kadro için twitter etkinliği! Sağlık camiasının bir parçası olan optisyenler sosyal medya platformu twitter üzerinden bir kez daha kamuoyuna seslenecek. Daha önce “Optisyenler Hastaneye, Optisyenlere 2000Atama, Optisyenlere İstihdam ” başlıklarıyla ülke gündemine gelmeyi başaran optisyenler yüzbinlerce twitter kullanıcına ulaşmayı başardı.

Twitter Etkinliği Ne Zaman?

Kamuda kendilerine kadro verilmesini isteyen optisyenler cumartesi gecesi saat 22.00’de büyük twitter etkinliğinde buluşuyor. “Optisyenler KadroBekliyor” başlığının kullanılacağı etkinlikte yüzbinlerce twitter kullanıcısına erişim sağlanması hedefleniyor. Tüm meslektaşlarımızdan destek bekleyen optisyenler, herkesten en az bir tweet atmasını beklerken özellikle sağlık bakanı, sağlık bakanlığı, milletvekilleri, üniversite rektörleri gibi kişi ve kurumların etiketlenmesiyle büyük ses getirmek istiyor.

Optisyenler Neden Kamuda İstihdam İstiyor?

Ülkemizde göz doktorlarından başka göz hastalıkları ve göz sağlığı hakkında üniversite eğitimi almış olan tek meslek grubu optisyenlerdir. Hastanelerin göz polikliniklerinde ve sadece göz hastalıklarının tespit ve tedavilerinin yapıldığı büyük göz hastanelerinde optisyenlerin kadro bulamaması büyük bir çelişki oluşturuyor. Optisyenlere kadro geç kalınmış bir hak olarak görülüyor. Hastanelerin göz polikliniklerinde ve diğer göz ile alakalı birimlerinde hemşire, sağlık memuru, sekreter, asistan gibi sağlık personelleri çalışıyor. Bu unvana sahip mesleklerin üniversite eğitimlerinde aldıkları derslere baktığımızda göz ve göz sağlığı, göz hastalıkları, optik araçlar ve bunlar gibi göz sağlığını ilgilendiren bir içeriğe sahip olan derslerin olmadığı görülmektedir. Oysa optisyenler iki sene boyunca göz hastalıkları, göz anatomisi, refraksiyon kusurları, göz fizyolojisi, optik aletler, tıbbi terminoloji, göz muayenesi, oftalmik cihazlar, kontakt lens, görme optiği gibi dersleri alarak eğitimlerini tamamlıyor. Bu durumda göz polikliniklerinde ve göz hastanelerinde optisyenler yerine o alanda eğitimsiz ve bilgisiz meslek gruplarının çalıştırılması adaletsizlik oluştururken toplum sağlığını da tehdit ediyor.

Optisyenlerin Hastanede Çalışabilecekleri Alanlar Nelerdir?

Optisyenlere kadro verilmesi gereken birçok alan sayabiliriz. Optisyenler hastanelerin göz ile alakalı tüm birimlerinde görev alabilecek, gerek sağlık teknikeri unvanının gerekse yardımcı sağlık personeli kadrosunun gerektirdiği tüm işlemleri yapabilecek donanım ve kapasitededir. Optisyenler hastanelerde göz doktorlarının yanında yardımcı sağlık personeli olarak, poliklinik hizmetlerinde ara eleman olarak, reçete yazma ve hasta takibi işlemlerinde, hekim muayenesi öncesi göz ölçüm-tetkik odalarında sağlık teknikeri olarak çalışabilirler. Ayrıca optisyenler, göz teknikeri olarak tanımlanabilirler. Optisyenlere kadro geç kalınmış bir haktır.

Optisyenler Gelecekten Ümitsiz Olmak İstemiyor!

2006 yılında ülkemizde 4 üniversitede yer alan optisyenlik bölümü, son yıllarda ivmeli bir artışla katlanarak günümüzde 77 farklı üniversitede 120 farklı programda(ikinci öğretim, burslu) optisyen yetiştiriyor. ÖSYM verilerine göre 2020 yılında optisyenlik programına yerleşen öğrenci sayısı 4888. Bu demek oluyor ki 2022 yılında sadece o sene mezun olacak optisyen sayısı ortalama 5.000 kişi. O tarihe gitmeden bile ciddi oranda artan optisyenlik mezunları iş bulamamaktan yakınıyor. Optik sektöründe her geçen gün personel ihtiyacı azalırken mezun optisyen sayısı ters orantılı şekilde katlanarak artıyor. Mesleğini yapamayan optisyenler ise yetkililerden yeni istihdam alanları açılmasını talep ediyor. Hep birlikte Optisyenlere Kadro Etkinliğinde Buluşalım.


Kamuda İstihdam İçin Büyük Twitter Etkinliği
Tarih: 14.11.2020
Cumartesi
Saat : 22.00
Twitter Başlığı: ” Optisyenler KadroBekliyor “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu