GündemSektör HaberTüm Kategoriler

Optisyenlere Kamuda İstihdam Söyleşisi


Optisyenlere kamuda istihdam ve optisyenlik programları hakkında yapılan yayında sektörün önde gelen isimleri sayın Orhan Küreli ve sayın Ramazan Özmutlu açıklamalarda bulundu.

Optik sektörün ve optisyenlerin sesi optisyeninsesi.com meslektaşlarımızın sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. “Haftanın Gündemi” isimli programda bu haftanın ana konusu, optisyenlere kamuda istihdam olmak üzere; katlanarak artan optisyenlik programları ve kontenjanları, mezun optisyenlerin iş bulamama sorunu, hastanelerin göz polikliniklerinde bu branşta eğitimsiz kişilerin çalıştırılması, 5193 sayılı optisyenlik kanunumuzun hangi alanlarında revizyona gidilmesi gerektiği gibi bir çok konu tartışıldı.

Optisyenlere kamuda istihdam bir lütuf değil, geç kalınmış bir haktır.

İstihdam Neden Önemli?

Günümüzde 20.000 optisyenin ülkemizde olduğu tahmin ediliyor. 7.500 opdik dükkan ve işletmenin bulunduğu ülkemizde bu sayı ihtiyacın kat kat fazlasına denk geliyor. Kırılma noktası olarak kabul edebileceğimiz 2012, 2014, 2016 ve 2020 yılları itibariyle katlanarak artan optisyenlik bölümleri hemen hemen her üniversitede yer alıyor. Son ÖSYM ve YÖK verilerine baktığımızda ortaya çıkan sonuç ise oldukça korkutucu. Bu sene (2020) optisyenlik programlarına yerleşen öğrenci sayı resmi rakamlara göre 4.888 kişi. Bu demek oluyor ki bundan sonraki yıllarda optisyenlik bölümünden mezun olacak olan öğrenci sayısı ortalama 5.000 kişi.

Bu kadar optisyene ihtiyaç var mı? Tabi ki yok. Çok uzağa gitmeden bir iki sene sonra ciddi oranlarda işsiz optisyenler ordusu görebiliriz. Hali hazırda bile optisyenlik bölümünden mezun olan birçok işsiz olduğu gibi bir çok optisyen ise farklı sektörlerde farklı işleri yapıyorlar. Diğer yandan ise şehirlerde bulunan optik mağazaların sayısının nüfusa oranla fazla olması ve müşteri, hasta potansiyelinin çok düşük olması sebebiyle özellikle son zamanlarda bir çok optik mağazanın satıldığı ve devredildiği de görülmektedir. Bu anlamda daha fazla optik sektörü şişirmemek gerekmektedir. Ayrıca optisyenler üniversitelerde çok ciddi eğitimler almaktadırlar. Bu eğitimler hastanelerde göz polikliniklerinde çalışabilecek kapasitededir. Ancak göz alanlarında göz eğitimi almamış hemşireler, sekreterler, sağlık memurları çalışmaktadır. Optisyenler bu alanlarda mutlak suretle istihdam edilmelidir. Hem toplum sağlığı için hem de mesleğimizin geleceği için artık geç kalınmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu