DuyurularEğitimGündem

Yeni Optisyenlik Bölümleri Geliyor

Yeni Optisyenlik bölümleri geliyor. Türkiye’de Optisyenlik programları her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda katlanarak artan ve büyük kontenjanlarla öğrenci alımı yapan optisyenlik bölümü, 2021 yılında da açılmaya devam ediyor. Resmi Gazete‘de yayımlanan akademik personel alımı ilanlarında bazı üniversitelerde optisyenlik bölümleri olmamasına rağmen optisyenlik bölümünde eğitim vermek üzere akademik personel alımı yapması dikkatleri çekiyor. Bu demek oluyor ki bu üniversitelerde optisyenlik programı için akademik kadro oluşumuna gidiliyor ve bu üniversiteler önümüzdeki sene optisyenlik programları bünyesinde öğrenci alımına başlayacak.

Peki Bunlar Hangi Üniversiteler?

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanlarda optisyenlik bölümüne akademik personel alımı gerçekleştiren üniversiteler şu şekilde;

1- Uşak Üniversitesi – Ulubey Meslek Yüksekokulu
2- İstiklal Üniversitesi -Elbistan Sağlık Hizmetleri MYO
3- Gaziosmanpaşa Üniversitesi – Erbaa Sağlık Hizmetleri MYO


Bu üniversiteler dışında yeni ilanlar yayımlandığı takdirde buradan eklenecektir. Günümüzde kaç üniversitede kaç öğrenci alımı gerçekleşti?
2020 yılı itibariyle hangi üniversitelerde optisyenlik bölümleri var? En son ÖSYM öğrenci alımıyla optisyenlik bölümlerine kaç öğrenci yerleşti?
Bu soruların cevabını diğer haberimizde öğrenmek için buraya tıklayın.

Optisyenlik Bölümleri Nasıl Çoğaldı?

Optisyenlik programları 1992 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde ilk öğrencilerini kabul etmiş ve 1994 yılında ise ilk mezunlarını vermiştir. O günden bugüne kadar ciddi oranlarda katlanarak artan optisyenlik bölümleri şu an günümüzde güncel ÖSYM ve YÖK verilerine göre 77 üniversitede 122 farklı programda öğrenci yetiştirmektedir. 2016 yılında ise bu sayı 44 idi. Geçtiğimiz yıllarda mesleğin önde gelen isimlerinin uyarılarına rağmen optisyenlik bölümleri çoğalmaya devam etti. Türkiye’de en hızlı şekilde artan bir üniversite programı haline geldi. Bu sonuç ise işsiz optisyenler ordusu oluşmasına sebep oldu.

2021 itibariyle yıllık ortalama 5.000 optisyenin mezun olması beklenmektedir. Bu rakam optik sektör için de büyük bir risk oluşturmaktadır. Her sene mezun olan bu sayıdaki öğrencinin az sayıdaki kısmı dahi optik mağaza açsa mevcut optik mağazaların potansiyellerini ciddi oranda azaltacaktır. Kamuda istihdam ve yeni istihdam alanları oluşturma arayışları sonuç bulmazsa optik sektörü büyük bir tehlike bekliyor.

Türkiye’de optisyenlik bölümünün yıllara göre istatistiklerini görmek için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu